Dowiedz się co u nas

aktualności, nowości oraz porady

Brodzik czy płytki?

Kabina otwarta

Wybór kabiny prysznicowej nie należy do łatwych decyzji. Bogactwo dostępnych rodzajów kabin prysznicowych oraz ich różnorodne warianty montażu powodują, że wybór odpowiedniego modelu nie jest tak oczywisty. Na jaki typ prysznica się zdecydować? Postawić na brodzik czy nowoczesne rozwiązanie z odpływem liniowym

Rodzaje kabin prysznicowych

Różnorodność kabin prysznicowych może zaskoczyć, a indywidualne projekty tak na prawdę nie mają ograniczeń. My jednak skupimy się na najpopularniejszych modelach, które są dostępne w sklepach. Można podzielić je na dwa typy: zamknięte oraz otwarte (typu walk in). 

  • Kabiny zamknięte

To najpopularniejszy typ kabin prysznicowych znajdujących się w naszych domach. Kabiny te osadzone są na brodzikach z którymi komponują się w całość. Drzwi do tego rodzaju kabin zazwyczaj są rozsuwane, choć można spotkać drzwi na zawiasach. Takie rozwiązanie pozwala nam na całkowite zamknięcie kabiny i ograniczenie możliwości rozlewania się wody. Prysznice z kabinami zamkniętymi bardzo szybko się nagrzewają i ograniczają możliwość cyrkulacji powietrza, dlatego też należy odpowiednio zabezpieczyć sufit nad taką kabiną. Ten rodzaj kabiny daje możliwość montażu brodzika głębokiego, choć coraz popularniejsze stają się brodziki montowane na równi z podłogą. W tym przypadku wymagane jest jednak odpowiednie przygotowanie posadzki i nie zawsze istnieje możliwość montażu brodzika podłogowego. Wtedy jedyną możliwością pozostaje klasyczny brodzik na nóżkach, który będzie zamontowany ponad poziomem podłogi. Dla osób, które mają problem z poruszaniem się może to być przeszkodą. 

  • Kabiny otwarte typu walk-in

Kabiny otwarte stają się coraz popularniejsze. Jak wskazuje ich nazwa, cechują się one brakiem drzwi.
W porównaniu do klasycznej kabiny prysznicowej, kabiny otwarte cechują się dobrą wentylacji. Dzięki temu para wodna pojawiająca się podczas kąpieli, równomiernie rozchodzi się po łazience. Ten rodzaj kabiny osadza się na brodzikach wpuszczonych w podłogę lub bezpośrednio na płytkach, tworząc prysznic bez brodzika.

Kabina otwarta
Kabina otwarta

Prysznic bez brodzika – nowoczesne rozwiązanie w dobrym stylu

Łazienki w pełni wypełnione kolorem białym już dawno przestały być modne. To co jeszcze kilkanaście lat temu było standardem, dziś spotyka się ze skojarzeniami z poprzednią epoką. Dlatego też coraz większą popularność zyskują dekoracyjne grzejniki łazienkowe czy wspomniane prysznice bez brodzika. Trendy te spowodowały, że producenci wyposażenia łazienek wprowadzają coraz nowsze i, przede wszystkim, coraz ładniejsze rozwiązania. Poza wspomnianymi wcześniej dekoracyjnymi grzejnikami łazienkowymi, standardem staje się termostatyka w pełnym kolorze, a także nowoczesne odwodnienia liniowe dedykowane do pryszniców otwartych. Odpływy linowe mogą kojarzyć nam się z rozwiązaniem powszechnie stosowanym w drogownictwie. To skojarzenie jest dobre, bo odpływem liniowym właściwie nazywamy podłużny odpływ pozwalający odprowadzać wodę. Oczywiście w przypadku odpływów dedykowanych do łazienek spełniają one również funkcję dekoracyjną i idealnie wpasują się w kabinę prysznicową bez brodzika. 

Zalety prysznica bez brodzika

Prysznic bez brodzika ma wiele zalet. Nie da się jednak jednoznacznie określić, które rozwiązanie będzie lepsze do Twojej łazienki. Wynika to z faktu, że każda łazienka jest inna i każdy buduje ją pod własne preferencje. Dlatego dla jednych ważny będzie brak progu w przypadku prysznica walk in, a dla innych łatwość czyszczenia klasycznego brodzika. Faktem jest natomiast to, że prysznic walk in ma kilka zalet, które przemawiają na jego korzyść: 

  • Łatwe użytkowanie – brak progu, brak drzwi oraz łatwy dostęp to najważniejsza zaleta przemawiająca na korzyść prysznica typu walk-in. Brak tych przeszkód pozwala na użytkowanie prysznica osobom o ograniczonych możliwościach ruchowych. 
  • Wysoka higiena – prysznice walk-in mają bardzo mało elementów i tak na prawdę składają się jedynie z szyby, natrysku oraz odpływu. Nie występują tutaj szyny do prowadnic czy zawiasy, w których może zagnieździć się grzyb i pleśń. Decydując się na odpływ liniowy możemy też liczyć na łatwe jego czyszczenie i wyłapywanie zanieczyszczeń przez koszyk filtracyjny. 
  • Wystrój – prysznic bez brodzika nie narzuca widocznego “odcięcia” na linii brodzik-podłoga. Pozwala to na wkomponowanie prysznica w całościowy wystrój łazienki.

Czy woda będzie się wylewała z prysznica walk in?

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że otwarta kabina to gwarancja wylewającej się wody, w praktyce wygląda to nieco inaczej. Dobrze zrobiony prysznic otwarty powinien cechować się minimum 2% spadkiem w stronę odpływu. Tak wyprofilowane płytki pozwalają wodzie swobodnie spływać i zabezpieczają naszą łazienkę przed wylaniem się wody poza obszar prysznica. Warto wspomnieć, że dobrze wykonane nachylenie w stronę odpływu jest niewidoczne i niewyczuwalne. 

Prysznic bez brodzika
Prysznic bez brodzika

Odpływ liniowy czy punktowy?

Decydując się na kabinę prysznicową bez brodzika oprócz baterii prysznicowej, kafelków i szyby należy wybrać także rodzaj odpływu. Istnieje podstawowy podział na odpływy liniowe i punktowe. Pierwsze z nich tj. odpływy liniowe mają szerokość od ok. 50 centymetrów do ok 120 centymetrów. Duży wybór rozmiarów wśród odpływów liniowych pozwala dostosować je indywidualnie do konkretnego prysznica. 

Ważną zaletą odpływów liniowych jest także to, że można je prawie całkowicie zamaskować poprzez osadzenie na odpływie płytki łazienkowej, która prawie całkowicie zamaskuje odpływ. Przewagą odpływów liniowych jest także łatwiejsze ich osadzenie w prysznicu. W porównaniu do odpływów punktowych, które wymagają wyprofilowania dwu lub czterospadowego, odpływy liniowe wymagają spadu tylko w jedną stronę. Na korzyść odpływów punktowych przemawia ich cena, gdyż one znacznie tańsze od liniowych odpowiedników. Jest to spowodowane tym, że odpływ punktowy jest mały, a jego standardowy rozmiar to 15×15 cm.

Odpływy punktowe bardziej nadają się jako odpływy centralne dla całej łazienki, czy nawet garażu z uwagi na brak możliwości zamaskowania. Kojarzą się one zdecydowanie bardziej z funkcją przemysłową niż domową. Jeżeli chcemy zbudować prysznic zgodnie z obecnymi trendami to warto kupić odpływ liniowy, który będzie prawie niewidoczny i nie będzie się wyróżniał na tle całej łazienki.