Dowiedz się co u nas

aktualności, nowości oraz porady

Dlaczego grzejnik szumi?

Dlaczego grzejnik szumi?

Szumiący grzejnik to definitywnie oznaka nieprawidłowości w układzie c.o.. O ile samo szumienie nie powinno oznaczać poważnej awarii, tak może być po prostu irytujące. Szczególnie jeżeli występuje w pokojach, gdzie śpimy. Dlaczego więc grzejnik szumi?

Szum dobiegający z grzejników może powodować kilka najczęstszych usterek, które jesteśmy w stanie samodzielnie usunąć. Jeżeli natomiast nasze próby nie są skuteczne, należy skontaktować się z doświadczonym instalatorem. Aby zacząć naprawę usterek w instalacji grzewczej, niezbędne będzie kilka narzędzi. Najważniejsze z nich to: klucz, śrubokręt płaski, a także miska na wodę oraz ręczniki.

Zapowietrzenie.

Najczęstszą przyczyną szumu w grzejnikach będzie jego zapowietrzenie. Jak odpowietrzyć grzejnik dowiesz się z tego artykułu. Powietrze w naszym układzie powoduje nie tylko szum, ale również znacznie słabsze nagrzewanie się grzejnika, a w niektórych przypadkach jego miejscowa niedogrzanie.

To właśnie powietrze „podróżujące” po układzie jest odpowiedzialne za szumy, a także problemy z nagrzewaniem.

Złe ciśnienie w instalacji.

Szumiący grzejnik może być również oznaką zbyt wysokiego ciśnienia znajdującego się w naszym układzie centralnego ogrzewania. Problem ten może powodować źle dobrana pompa wody, która poprzez przetaczanie zbyt dużej ilości wody powoduje szumienie. W tym przypadku będziemy słyszeć bardzo szybko przepływającą wodę. Cały system c.o. powinien zostać wyposażony w zawory podpionowe, których zadaniem jest regulacja ciśnienia w całym układzie. Jeżeli ich nie ma, duże ciśnienie może powodować szumienie w grzejnikach.

Szumiący grzejnik, a zepsuty termostat.

Szumienie w grzejnikach może powodować również uszkodzony termostat lub termostat słabej jakości. Dlatego już na etapie zakupu, warto wybrać termostaty najwyższej jakości, które będą służyły latami. Aby zweryfikować usterkę głowicy termostatycznej, najprościej jest podmienić ją z głowicą termostatyczną, której jesteśmy w 100% pewni.

Często zdarza się również, że głowica termostatyczna została źle zamontowana. Wymontowanie, sprawdzenie oraz ponowne zamontowanie powinno naprawić usterkę.

Sprawdź zawory przyłączeniowe.

Częstą przyczyną szumienia z grzejników są zawory przyłączeniowe. Zdarza się, że są one nieodkręcone maksymalnie przez co powodują problem z przepływem wody. Sprawdzenie zaworów przyłączeniowych i maksymalne ich odkręcenie powinno rozwiązać problem szumiących grzejników.

Zanieczyszczenia w instalacji.

Szumiące grzejniki mogą być efektem zanieczyszczeń w instalacji. Mogą one pojawić się w przypadku remontu instalacji i łączeniu nowych elementów obiegu ze starymi. Do powstania zanieczyszczeń może prowadzić również niestaranny montaż, w wyniku którego może dojść do wpadnięcia mniejszych elementów do instalacji np. przy docinaniu rur. Zanieczyszczenia w instalacji bardzo trudno samemu zlokalizować i w tym przypadku zachęcamy do skorzystania z pomocy wykfalifikowanego specjalisty, który sprawnie zlokalizuje usterkę i fachowo ją usunie.

Zbyt małe rury.

Zamontowanie rur o za małej średnicy może powodować zwiększenie ciśnienia w układzie i przyśpieszony przepływ wody, który powoduje zwiększenie ciśnienia. Rury o zbyt małej średnicy mogą powodować również problemu z nagrzewaniem się grzejników oraz działaniem całego układu ogrzewania.

Regulacja kryzy w zaworze.

Kryzowanie grzejnika to nic innego jak wyregulowanie głowicy termostatycznej. Uszkodzona głowica termostatyczna, o czym pisaliśmy wyżej, może spowodować szumienie. Regulacja kryzy, o której mówimy, w głowicy termostatycznej grzejnika jest koniecznie z uwagi na właściwości wody. W przypadku instalacji c.o. i źle wyregulowanego przepływu wody może występować szumienie i niepełne dogrzanie grzejników. Regulacja termostatu czyli popularnie zwane kryzowanie polega na ujednoliceniu przepływu wody w całej sieci. Musi być ona wykonana fachowo ponieważ poszczególne grzejniki znajdują się w różnej odległości od kotła przez co woda może nie być rozprowadzana równomiernie.

Podsumowanie

Aby odpowiedzieć na pytanie „dlaczego grzejnik szumi?” należy sprawdzić czy nasza instalacja została poprawnie wykonana. Odpowietrzenie grzejników oraz sprawdzenie podłączeń możemy wykonać we własnym zakresie, jeżeli jednak nie czujemy się na siłach, bądź nie jesteśmy w stanie rozwiązać problemu przy pomocy podstawowych metod, warto skierować swoje kroki ku wynajęciu fachowca, który z łatwością zlokalizuje i naprawi problem z systemem centralnego ogrzewania.