Dowiedz się co u nas

aktualności, nowości oraz porady

Jak prawidłowo grillować?

Grill – niezbędnik w ogrodzie

Kultura grillowania w naszym kraju w niektórych okresach roku jest po prostu rytuałem. Gdy nadejdą pierwsze ciepłe dni i wieczory, a w powietrzu od razu czuć woń pieczonego mięsa, niewątpliwie jest to znak pojawiających się grilli na naszych ogrodach. Czy jednak grillujemy prawidłowo?

Zapewne każdy z nas jadł kiełbaski z grilla, które z zewnątrz były spalone na węgiel, a w środku ledwo co ciepłe. Jest to najczęściej popełniany błąd przez amatorów grillowania. Wszystko przez nisko ustawiony ruszt na który kładziemy mięso, które następnie szybko się przypala powodując złudne wrażenie ugrillowania.

Jak prawidłowo grillować?

Początkiem naszej przygody z grillowaniem zawsze jest wybór odpowiedniego grilla. Dobry wybór grilla zaowocuje na lata i na pewno zajmie honorowe miejsce na naszym tarasie lub balkonie. Jeżeli szukamy produktu wysokiej jakości to na wstępie warto odrzucić najtańsze opcje oferowane w marketach. Niskobudżetowe opcje zazwyczaj wykonuje się z bardzo cienkich i słabych materiałów, które po kilku grillowaniach mogą zacząć pękać i/lub się odkształcać.  Swoją uwagę warto skierować na grille ozdobne, które są stabilne, trwałe oraz wyróżnia je niesamowita elegancja. Na rynku dostępne są trzy rodzaje grilli, które możemy odpowiednio skategoryzować” grilla węglowe, grille gazowe oraz grille elektryczne.

Grill węglowy

Grill węglowy – jest to bez wątpienia najpopularniejszy rodzaj grilla. Zasada jego działania jest prosta: rozpalamy palenisko z węglem, powyżej wstawiamy ruszt i po osiągnięciu odpowiedniej temperatury grillujemy nasze potrawy. Warto wspomnieć, że podczas używania grilla węglowego, potrawy należy grillować na aluminiowych tackach. Grillując bezpośrednio nad węglem narażamy się na osadzenie niezdrowych substancji na naszych potrawach, które pochodzą z reakcji spalania węgla.

Grill gazowy

Grill gazowy – zyskuje coraz większą popularność i jest polecany dla tych osób, które bardzo lubią grillować w okresie letnim. Zasada jego działania jest prosta – palniki są zasilane przez gaz dostarczany z butli gazowej. Grille gazowe mają jednak szereg wad – przede wszystkim są one stosunkowo duże i nieporęczne. Należy mieć na uwadze, że w przypadku dużych imprez i sporej ilości potraw do grillowania jest to atut, lecz w codziennym używaniu są one nieporęczne. O grille gazowe trzeba także odpowiednio dbać z uwagi na podłączenie gazu. Na zimę należy prawidłowo odłączyć źródło gazu oraz schować do pomieszczenia o dodatniej temperaturze.

Grill elektryczny

Grill elektryczny – Jak sama nazwa wskazuje jest to rodzaj grilla, którego zasilamy energią elektryczną. Działanie tego rodzaju grilla jest zależne od dostępności do gniazdka elektrycznego. Jego obsługa jest banalnie prosta, choć musimy liczyć się z zwiększonym zużyciem prądu co może mieć wpływ na nasze rachunki. Dodatkowo należy pamiętać o prawidłowym przechowywaniu, gdyż rodzaj jego zasilania powoduje, że nie możemy narazić go na wilgoć. Wiąże się to z tym, że praktycznie wyklucza się przechowywanie tego rodzaju grilla na zewnątrz.

Grill ozdobny – alternatywa dla klasyki

Jeżeli lubimy grillować, lecz nie robimy tego często godnym uwagi będzie grill ozdobny.  Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie zalety grilla węglowego, dodatkowo połączonego z nowoczesnym designem. Przede wszytskim dużą zaletą grilli ozdobnych jest to, że mają one budowę „kominową”. Grillowanie na nich znacząco różni się od grillowania na klasycznych grillach węglowych. Dzięki charakterystycznej budowie ciepło z nich nie rozchodzi się na boki, a kieruje się bezpośrednio do góry. Powoduje to, że potrawy przygotowane na grillach ozdobnych stają się znacznie bardziej soczyste.

Grill ozdobny ułatwia problem z przechowywaniem ponieważ materiały, z których się je tworzy bardzo często są odporne na warunki atmosferyczne. Dlatego więc warto zapoznać się z naszą ofertą palenisk ogrodowych, które z pewnością będą spełniać również funkcję ozdobną przez cały rok.