System PEX i rury PEX
System IDMAR PEX to nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie techniki instalacyjnej, które jest cenione ze względu szybkość i łatwość montażu. System PEX można podzielić na dwa typy ze względu na sposób łączenia poszczególnych elementów instalacji.
System skręcany – Jego działanie opiera się na systemie gwintów, wykorzystywanych do łączenia poszczególnych elementów. Praca z tym systemem nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Chcąc połączyć daną kształtkę z rurą PEX wystarczy odpowiednio przygotować rurę, założyć obręcz, a następnie wcisnąć ją w kształtkę i przykręcić nakrętkę. Co jednak ważne: system skręcany nie jest odpowiedni do schowania go w ścianach.
System zaprasowywany – Działanie systemu zaprasowanego polega na łączeniu ze sobą poszczególnych elementów przy pomocy złączek zaprasowanych siłą. Do tego celu należy wykorzystać dedykowane zaciskarki, które odpowiednio zacisną złączki na rurach. W porównaniu do systemu skręcanego, system zaprasowany może być schowany w ścianach lub podłodze przy zachowaniu odpowiednich warunków.
Jaki system wybrać do instalacji?
Decyzja o wyborze metody łączenia kształtek z rurami jest uzależniona od wielu czynników. System skręcany jest znacznie łatwiejszy w budowie i nie wymaga od nas specjalistycznych narzędzi. System zaprasowywany można natomiast osadzić wewnątrz ścian, ale nieumiejętne korzystanie z zaciskarki może stworzyć nieszczelność na połączeniu. Przy budowaniu instalacji PEX warto skorzystać z pomocy sprawdzonych instalatorów. Fachowcy odpowiednio dobiorą rodzaj instalacji i zbudują ją zgodnie z zaleceniami producenta, minimalizując ryzyko nieszczelności.
Rury wielowarstwowe systemu PEX
Dzięki bardzo wysokim parametrom wytrzymałościowym i eksploatacyjnym, rury wielowarstwowe IDMAR PEX mogą być szeroko stosowane w budownictwie, zarówno do budynków nowopowstających jak i remontowanych. System ten idealnie sprawdzi się w instalacjach centralnego ogrzewania grzejnikowego i podłogowego, instalacjach wewnętrznych ciepłej i zimnej wody, sieciach wodociągowych, a także w wielu innych miejscach, w których wymagana jest duża wytrzymałość. Rura wielowarstwowa PEX w swoim przekroju posiada 5 warstw. Idąc od wnętrza rury są to:
- Polietylen sieciowany (PE-Xb),
- Klej,
- Aluminium,
- Klej,
- Polietylen PE (PE-RT)
Taka struktura rury pozwala zachować jej dużą wytrzymałość, a także wysoką elastyczność. W naszej ofercie znajdują się również rury typu ULTRA, które cechują się zwiększoną wytrzymałością. Są one szczególnie dedykowane do inwestycji komercyjnych, które charakteryzują się zwiększoną eksploatacją instalacji.
Rura PEX 16mm, 20mm czy 25mm?
Dobór odpowiedniej średnicy rury zależny jest indywidualnych potrzeba instalacji. Budując instalację domową zazwyczaj opieramy się na rurach o średnicy 16mm. W przypadku miejsc komercyjnych, takich jak lokale gastronomiczne, wskazane jest użycie rur o większej średnicy. Jest to spowodowane zwiększonym zapotrzebowaniem na wodę podczas pracy lokalu i obsługi gości. Nieodpowiednie dobranie przekroju rury w pionach i poziomach budynku, może spowodować problemy z zbyt małym ciśnieniem.
Czy rurę PEX można wyginać w rękach?
Materiał z jakiego wykonana jest rura PEX pozwala na jej wyginanie w rękach. Nie jest to jednak prawidłowy sposób wyginania rur PEX z uwagi na możliwość ich uszkodzenia. Jeżeli przekroczymy minimalny promień gięcia dla gięcia ręcznego to możemy nieodwracalnie uszkodzić rurę. Choć wygięta w rękach rura PEX może wyglądać na nieuszkodzoną to w rzeczywistości na jej powierzchni mogą znajdować się mikropęknięcia, które w przyszłości doprowadzą do nieszczelności. Dlatego też wyginanie rur PEX w rękach nie jest wskazaną praktyką przy budowaniu instalacji i zaleca się każdorazowo używać sprężyny.
Minimalny promień gięcia rury – co to znaczy?
Każda rura PEX ma w swojej specyfikacji określony minimalny promień gięcia dla gięcia ręcznego oraz gięcia przy pomocy sprężyny. W dużym uproszczeniu wskaźnik ten określa jak bardzo możemy zagiąć rurę, aby zachowała swoje właściwości.
Aby lepiej zrozumieć w jaki sposób sprężyna pomaga w wyginaniu rur PEX musimy położyć obok siebie dwie piłki. Jedną do piłki nożnej, a drugą mniejszą, do piłki ręcznej. Następnie “zawijamy” na nich naszą rurę PEX. Wyjdą nam dwa okręgi z czego ten z piłki do piłki ręcznej będzie mniejszy, a okręg ściągnięty z piłki do piłki nożnej będzie większy. To właśnie minimalny promień gięcia definiuje na jakiej piłce możemy zawinąć naszą rurę, aby nie była uległa ona uszkodzeniu. Poniżej znajdziecie schematy techniczne dotyczące doginania rur dla systemu IDMAR.