Dowiedz się co u nas

aktualności, nowości oraz porady

Najczęstsze błędy przy budowaniu instalacji wodnych

Montaż instalacji

Budowa domu to duże przedsięwzięcie, które należy dobrze zaplanować w każdym szczególe. Większość prac projektowych należy powierzyć w ręce specjalistów, ale to właściciel domu zarządza rozmieszczeniem poszczególnych urządzeń, a co za tym idzie przyłączy instalacji wodnej. Jakie są najczęstsze błędy podczas tworzenia instalacji? Jak ich uniknąć i nie narażać się na kosztowne remonty?

Instalacja wodna – gdzie ją stosujemy?

Instalacja wodna to szerokie określenie sieci wodociągowej w domu. Ma ona za zadanie rozprowadzić wodę do poszczególnych pomieszczeń oraz przewidzianych urządzeń. Instalację wodną montuje się na etapie budowlanym, aby całość została przykryta tynkiem i finalnie była ukryta w ścianach. Jest to także jeden z powodów dla którego należy starannie i przemyślanie stworzyć instalację wodną bo każda jej zmiana lub naprawa będzie kłopotliwa z uwagi na potrzebę kucia ścian.

Montaż instalacji
Montaż instalacji

Instalacja wodna w domu – gdzie ją podłączyć?

Nie ma stałego schematu domowych instalacji wodnych. Można jednak wyróżnić kilka miejsc, w których podłączenie do wody jest niezbędne. Planując rozkład całej instalacji musimy pamiętać o doprowadzeniu wody do wszystkich urządzeń oraz baterii. Dlatego już na poziomie projektu należy uwzględnić umieszczenie pralki, zmywarki czy umywalki w łazience, aby doprowadzić wodę w odpowiednie miejsce.

System PEX, klejony czy PP-R?

Tworząc instalację stajemy przed wyborem: który system wybrać? Na podium wyłaniają się trzy kluczowe systemy czyli system PEX, system PP-R oraz system klejony. Wszystkie rozwiązania nadają się idealnie do domowej instalacji wodnej, ale różnią się one od siebie metodą montażu i łączenia kształtek.

System PEX
Jeżeli zdecydujemy się na ten system, powinniśmy wybrać system zaprasowany. Rury PEX łączone za pomocą kształtek skręcanych nie są przeznaczone do instalacji prowadzonych wewnątrz ścian. PEX charakteryzuje się najwyższą odpornością z wszystkich trzech systemów. Rury wielowarstwowe PEX mogą transportować wodę o temperaturze nawet 95 stopni. Są one także bardzo wytrzymałe, o czym pisaliśmy w tym artykule. Decydując się na ten system można stosować jeden rodzaj rur zarówno do ciepłej jak i zimnej wody. Poprawne połączenie rur z kształtkami za pomocą dedykowanej prasy powoduje, że połączenie to jest całkowicie szczelne, gwarantując bezproblemowe działanie przez wiele lat.

Przekrój rury PEX
Przekrój rury PEX

System klejony
Łączenie kształtek i rur w tym systemie odbywa się za pomocą dedykowanego kleju, który rozpuszcza,
a następnie łączy w jedną całość spajane elementy. Decydując się na system klejony musimy rozróżnić dwa rodzaje rur i kształtek – przeznaczone do zimnej wody, które mogą transportować wodę o temperaturze do 20 stopni oraz dla wody ciepłej, które mogą transportować wodę o temperaturze do 80 stopni. Ważne, aby zastosować odpowiednie rodzaje rur i kształtek do planowanego rodzaju przesyłanej wody.

System PP-R
Jego głównym wyróżnikiem jest sposób łączenia poszczególnych elementów. W systemie PP-R używamy do tego celu zgrzewarki, która roztapia rurę w miejscu łączenia. Taki zabieg pozwala na trwałe zespojenie łączonych elementów tworząc z nich jednolitą konstrukcję.

Błędy przy projektowaniu instalacji wodnej

Części błędów można uniknąć już na etapie tworzenia projektu. Jak już wspominaliśmy, najważniejszym aspektem jest wcześniejsze rozplanowanie całej instalacji.

Kiedy nasz plan jest gotowy, możemy oszacować zapotrzebowanie na wodę, a tym samym określić przekrój rur w pionach i poziomach. Ważne, aby łączny układ rur był projektowany przez doświadczonego projektanta. Jest to istotne, ponieważ nieumiejętnie poprowadzona instalacja wodna może uszkodzić strukturę budynku i wymusić w przyszłości kosztowny remont.

Pamiętaj o doborze odpowiednich materiałów do swojej instalacji. Często popełnianym błędem jest nieuwzględnienie właściwości fizycznych używanych produktów. Pod wpływem ciepła rury i kształtki w naturalny sposób rozszerzają się, a po ochłodzeniu kurczą. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednią amortyzację, zjawisko to może doprowadzić do uszkodzenia naszej instalacji, a w konsekwencji do wycieku. W celu ochrony instalacji przed tym zjawiskiem zaleca się zastosowanie pętli kompensacyjnej, która będzie odpowiadała za amortyzację rozprężeń.

Jak budować instalację wodną w domu?

Podstawową zasadą jest przygotowanie wcześniejszego planu i przemyślenie rozwiązań zastosowanych w projekcie. Mówi się, że człowiek powinien zbudować w swoim życiu trzy domu z czego dopiero ten trzeci byłby w pełni ustawny i zorganizowany. Warto jednak wykorzystać metodę nauki na błędach, najlepiej nie własnych, i skonsultować wszystkie pomysły z fachowcem, który posiada odpowiednie kwalifikacje. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas i pieniądze.