Dowiedz się co u nas

aktualności, nowości oraz porady

Odpowietrzenie grzejnika

Odpowietrzenie grzejnika – kiedy i dlaczego to robić?

Choć powodów szumu w grzejnikach może być sporo, o czym pisaliśmy w tym artykule, to najczęstszą przyczyną zazwyczaj jest zapowietrzenie grzejnika.

Grzejniki zapowietrzają się z wielu przyczyn i nie zawsze jest to kwestią wadliwej instalacji. Najczęściej powietrze znajdujące się w układzie c.o. pojawia się podczas uzupełnienia wody w grzejniku. Kolejną możliwą przyczyną mogą być zachodzące naturalne reakcje chemiczne w rurach. Sama woda również zawiera sporo powietrza w mikropęcherzykach, które z czasem łączą się w jeden pęcherzyk powietrza.

Zapowietrzenie grzejnika jest najczęstszą przyczyną nierównomiernego nagrzewania się grzejnika na jego powierzchni. Objawia się to tym, że grzejnik w jednej części jest gorący, a z przeciwnej co najwyżej ciepły. To właśnie powietrze znajdujące się w układzie sprawia, że woda w grzejniku nie przepływa równomiernie, powodując jego niedogrzanie.

Kolejnym aspektem świadczącym o zapowietrzonych grzejnikach jest wyraźne szumienie, mające swoje źródło właśnie w grzejniku. To nic innego jak powietrze przemieszczające się naszej instalacji, które „odbija się” o ścianki w grzejniku.

Regularne odpowietrzanie grzejników wpływa także na ich żywotność. Jednym ze składników powietrza jest tlen, który w połączeniu z wodą powoduje reakcje utleniania się żelaza czyli popularnie zwanego rdzewienia. Natomiast rdza nie jest mile widzianym gościem, a wręcz można nazwać ją intruzem, który niszczy nasz układ c.o. od środka.

Jak odpowietrzyć grzejniki?

Odpowietrzenie grzejnika nie jest procesem skomplikowanym i zdecydowanie możemy wykonać go sami. Będziemy do tego potrzebowali podstawowych narzędzi takich jak: śrubokręt płaski, miskę na wodę, ręczniki chroniące przez zalaniem, a także płaskie klucze o odpowiednim rozmiarze.

Pracę nad odpowietrzeniem grzejnika musimy zacząć od sprawdzenia czy nasze grzejniki posiadają odpowietrznik. W większości grzejników takie odpowietrzniki powinny znajdować się po prawej lub lewej stronie, jeżeli nie widzisz odpowietrzników to można zastosować starą dobrą metodę na dwa klucze, o której piszemy poniżej. Na początku skupmy się jednak na odpowietrzeniu grzejnika z standardowym odpowietrznikiem.

Pierwszym krokiem będzie zakręcenie głowicy termostatycznej, a następnie powolne odkręcenie śrubki odpowietrznika. Jeżeli usłyszymy charakterystyczne syknięcie to możemy być pewni, że to właśnie powietrze „uciekające” z naszego grzejnika. W momencie gdy zacznie wypływać woda to go zakręć. To wszystko! Twój grzejnik został odpowietrzony!

Co jeżeli nie mam zamontowanego odpowietrznika?

W przypadku braku standardowego odpowietrznika musimy skupić swoje działania na śrubunku, który powinien być umieszczony na rurze doprowadzającej ciepłą wodę. To właśnie w tym momencie potrzebne będą nam wspomniane na początku tego wpisu klucze oraz miska.

Ponownie przed rozpoczęciem pracy musimy zakręcić głowicę termostatyczną, tak, aby odciąć dopływ wody do grzejnika i przy okazji nie zalać całego pomieszczenia. Następnie musimy lekko odkręcić śrubunek znajdujący się na przyłączu. Jeżeli usłyszymy syk powietrza to możemy być pewni, że właśnie udało nam się odpowietrzyć grzejnik. Jak tylko z śrubunku zacznie wyciekać woda to musimy go niezwłocznie dokręcić.

Warto pamiętać, że śrubunek należy odkręcić z pewnym wyczuciem, aby go całkowicie nie odkręcić bo może to spowodować spłynięcie całej wody z grzejnika wprost na naszą podłogę.

Jak widzicie odpowietrzenie grzejników nie jest skomplikowanym procesem, a jego regularność pomoże nam utrzymać naszą instalację w dobrym stanie technicznym. Jeżeli natomiast Twój grzejnik nadal szumi lub nie dogrzewa się odpowiednio to przyczyna może znajdować się gdzieś indziej i potrzebna będzie interwencja fachowca.