Dowiedz się co u nas

aktualności, nowości oraz porady

Sól tabletkowana – jak działa?

Sól tabletkowana – jak działa?

Sól tabletkowana jest niezbędna w procesie zmiękczania wody, choć nie jest ona bezpośrednio odpowiedzialna za sam proces. Umieszczamy ją w zmiękczaczach wody umieszczonych na początku naszej domowej instalacji wodnej. Odpowiedni poziom soli jest niezbędny do prawidłowego działania całego urządzenia. Dlaczego? Wszystko wyjaśnimy poniżej!

Nie da się ukryć, że problem twardej wody występuje niezależnie od miejsca jej ujęcia. Na twardość wody mają wpływ duże ilości kationów wapnia i magnezu – im większa ich wartość, tym twardsza woda. Warto wspomnieć, że określenie „twardość wody” można podzielić na dwa rodzaje, które znacząco się od siebie różnią:

  1. Twardość węglanowa, która potocznie nazywana jest twardością przemijającą, może zostać usunięta. Nazwa potoczna nie jest przypadkowa, ponieważ możemy usunąć węglany znajdujące się w wodzie przy pomocy obróbki termicznej. Choć brzmi to dość dziwnie to pod sformułowaniem „obróbka termiczna”, mamy na myśli np. podgrzanie w czajniku. Zachodząca podczas gotowania twardej wody reakcja chemiczna powoduje osadzanie się na dnie i ściankach czajnika charakterystycznego osadu.

  1. Drugim rodzajem twardości jest twardość niewęglanowa, która potocznie jest zwana twardością trwałą. Powodują ją przede wszystkim sole innych kwasów takich jak chlorki, siarczany czy azotany, które są odporne na proces obróbki termicznej.

Nie oznacza to jednak, że każda woda jest „tą złą”. Zasadą jest, że im głębsze jest ujęcie wody, tym bardziej zmineralizowana jest woda. Wiele zależy także od terenu wodonośnego i ogólnego obiegu wody w skałach znajdujących się w złożach. To właśnie tak nasza woda wzbogacana jest o składniki, które powodują dewastację naszych instalacji.

Woda z minerałami – zła czy dobra?

Woda zmineralizowana jest bardzo dobra dla człowieka z uwagi na to, że odpowiada za dostarczanie do naszego organizmu potrzebnych minerałów. Jednocześnie ta sama woda wpływa niekorzystnie na urządzenia w naszych gospodarstwach domowych. Podczas użytkowania zachodzą naturalne reakcje chemiczne prowadzące do wytrącania się osadu, dewastującego nasze urządzenia. Dlatego właśnie należy stosować centralny zmiękczacz wody.

Zmiękczacz wody wpływa korzystnie na żywotność naszych domowych sprzętów. Przefiltrowana przez niego woda może zostać użyta bez obaw o osadzanie się „kamienia wodnego”. Jednak o takie urządzenie również trzeba dbać i regularnie uzupełniać tabletki solne znajdujące się w tym urządzenia.

Jak działa zmiękczacz wody?

Nowoczesne zmiękczacze wody są bezobsługowe, a ich pracą kieruje specjalna głowica. Jednakże ważnym elementem wpływającym na poprawną pracę zmiękczacza są tabletki solne (czyli wspomniana w tytule sól tabletkowana), które odpowiadają za proces regeneracji złoża żywicy jednowiemiennej. Brzmi skomplikowanie? Rozłóżmy więc to na czynniki pierwsze.

W zmiękczaczu wody najważniejszym elementem jest „filtr”, który odpowiada za zatrzymywanie węglanów wpływających na twardość wody. Możemy w uproszczeniu powiedzieć, że filtr ten zatrzymuje kamień zawarty w wodzie. W jego składzie znajduje się żywica jednowymienna. Odpowiada ona za zachodzącą reakcję między jonami wapnia i magnezu znajdującymi się w wodzie a jonami sodu osadzającymi się na filtrze. Bardziej obrazowo żywicę możemy porównać do handlarza, który wymienia się z płynąca wodą. W zamian za jony wapnia i magnezu oddaje on jony sodu. Wymiana ta jest dla naszych urządzeń bardzo dobra, bo jony sodu są bezpieczne i nie powodują osadzania kamienia.

Tutaj do pracy właśnie wkraczają tabletki solne, które na bieżąco „uzupełniają” zapas jonów sodu dla naszego „handlarza”, czyli żywicy jednowymiennej. W zamian zabierają zgromadzone jony wapnia i magnezu kierując je do kanalizacji. W ten sposób żywica jednowymienna znajdująca się w naszym zmiękczaczu wody jest cały czas drożna i z powodzeniem może filtrować wodę z niechcianych związków.

Dlatego właśnie odpowiednia ilość soli tabletkowanej w zmiękczaczu wody jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania i odpowiedniego filtrowania wody, a także długoletniej i bezawaryjnej pracy naszych urządzeń.

Jak sprawdzić twardość wody?

Jeżeli korzystacie z ogólnodostępnej sieci wodociągowej to informacja na temat twardości wody, powinna się znajdować na stronie lokalnego dostawcy wody. Informacja ta powinna być aktualizowana i podawana na bieżąco do wiadomości publicznej.

Jeżeli natomiast pobieracie wodę z własnego ujęcia, to warto przeprowadzić test twardości wody. Wykonuje się go przy pomocy dedykowanego testera lub można zlecić analizę składu i twardości wody profesjonalnej firmie.