Dowiedz się co u nas

aktualności, nowości oraz porady

Jak dobrać grzejnik łazienkowy?

Jak dobrać grzejnik łazienkowy?

Grzejnik łazienkowy, wbrew pozorom nie jest prostym zakupem. Jego dobór i montaż musi być poprzedzony wykonaniem odpowiednich pomiarów, a także dopasowaniem odpowiedniego modelu do stylu i wystroju łazienki.

Obecnie grzejniki łazienkowe, dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, więc z pewnością nie powinno być problemu z ich dopasowaniem do konkretnej łazienki. Najpopularniejsze są nadal klasyczne białe grzejniki, choć ich antracytowe odpowiedniki powoli zaczynają je zastępować. Ciekawą propozycją są również grzejniki w kolorze cappuccino, które wpasują się zarówno w nowoczesny jak również klasyczny styl. Podsumowując, gdy dokonamy wyboru odpowiedniego grzejnika, spełniającego nasze wymagania dotyczące wyglądu to kolejną kwestią będzie dobór jego wielkości oraz miejsca montażu.

Jaką moc grzejnika łazienkowego wybrać?

Aby grzejnik łazienkowy w pełni spełniał swoją funkcję jego moc musi być indywidualnie dopasowana do każdego pomieszczenia zgodnie z założeniem przewidującym 100 wat mocy na każdy m² pomieszczenia przy docelowym utrzymaniu temperatury 22 stopni Celsjusza.

W związku z tym obliczoną moc cieplną grzejnika do naszej łazienki należy jeszcze pomniejszyć lub powiększyć w zależności od tego, czy budynek posiada izolację termiczną oraz w którym miejscu budynku znajduje się łazienka. Zakładamy przy tym następujące wartości:

-10% przy budynku posiadającym izolacje cieplną,

+15% przy budynku bez izolacji cieplnej,

+10% przy łazience znajdującej się w narożniku budynku,

Przybliżone wartości mocy grzejnika łazienkowego przedstawione są w tabeli poniżej. W przypadku dużych łazienek zaleca się zamontowanie dwóch grzejników, których zsumowana moc będzie odpowiadała wyliczonemu zapotrzebowaniu. Należy pamiętać, że w przypadku grzejników łazienkowych „więcej” nie zawsze oznacza „lepiej”. Jeżeli przesadzimy z rozmiarem grzejnika to w naszej łazience będzie za ciepło, a tym samym będziemy niepotrzebnie marnowali moc i przyczyniali się do wyższych rachunków. W drugą stronę natomiast, kiedy to zamontujemy zbyt mały grzejnik, możemy spodziewać się wychłodzenia łazienki i „kradzieży” ciepła z innych pomieszczeń.

Powierzchnia pomieszczenia w m²Zapotrzebowanie na moc cieplną*Przy dobrze zaizolowanym budynkuPrzy słabo zaizolowanym budynku*W pomieszczeniu narożnym*
5m²500 [W]450 [W]575 [W]550 [W]
10m²1000 [W]900 [W]1150 [W]1100 [W]
15m²1500 [W]1350 [W]1725 [W]1650 [W]
20m²2000 [W]1800 [W]2300 [W]2200 [W]
25m²2500 [W]2250 [W]2875 [W]2750 [W]
30m²3000 [W]2700 [W]3450 [W]3300 [W]
35m²3500 [W]3150 [W]4025 [W]3850 [W]
40m²4000 [W]3600 [W]4600 [W]4400 [W]
45m²4500 [W]4050 [W]5175 [W]4950 [W]
50m²5000 [W]4500 [W]5750 [W]5500 [W]
* dla założenia 100W na 1m² powierzchni

Gdzie zamontować grzejnik łazienkowy?

Prawidłowo umiejscowienie grzejnika przede wszystkim w skuteczny sposób wpływa na jego prace i temperaturę w pomieszczeniu. Grzejnik łazienkowy powinniśmy montować blisko stref w których dochodzi do ubytków ciepła. W związku z tym, najczęściej jest to okolica okna, natomiast  jeżeli w naszej łazience nie ma okna bądź mamy skosy, to grzejnik powinien być zamontowany w pobliżu drzwi wejściowych.

Planując umiejscowienie grzejnika musimy pamiętać również o kilku wytycznych, które znacząca przyczynią się do utrzymania grzejnika w odpowiednim stanie oraz wykorzystaniu jego mocy w pełni:

– Grzejnik powinien znajdować się w odległości min. 20 centymetrów od źródła wody (umywalki, prysznica czy wanny),

– Górna krawędź grzejnika powinna znajdować się min. 15 centymetrów od sufitu,

– Dolna krawędź grzejnika powinna znajdować się min. 10 centymetrów od podłogi,

– Grzejnik nie powinien być zamontowany w okolicy kratki wentylacyjnej,

– Grzejnik nie powinien znajdować się nad wanną,

 

Jak odpowiednio dbać o grzejnik łazienkowy?

Grzejniki łazienkowe cechują się znacznie większą odpornością na wilgoć niż ich odpowiedniki przeznaczone do innych pomieszczeń. Nie oznacza to jednak, że omawiane grzejniki nie wymagają od użytkowników zwrócenia uwagi na kilka aspektów związanych z utrzymaniem ich w odpowiednim stanie. Przede wszystkim grzejniki łazienkowe nie mogą być czyszczone przy pomocy ogólnodostępnej chemii do czyszczenia łazienek. Jest ona zbyt agresywna i może uszkodzić powłokę lakierniczą grzejnika, a tym samym doprowadzić do jego uszkodzenia.

Łazienka bez wątpienia jest miejscem z bardzo wysoką wilgotnością. Dlatego warto użyć zestawów przyłączeniowych dobrej jakości. W związku z tym, polecamy zestawy przyłączeniowe od marki OptiComfort. Zestawy te, są wyposażone w dodatkową uszczelkę, a także mają wzmocnioną powłokę lakierniczą. Dodatkowo gama kolorystyczna oraz dostępne rodzaje zestawów są stale rozwijane i poszerzane o nowości. Natomiast odpowiednie dbanie o grzejnik oraz dobór odpowiednich akcesoriów termostatycznych to gwarancja wieloletniej i bezproblemowej pracy grzejnika.